matka jest tylko jedna

Maty dezynfekcyjne dla przemysłu – zakup i zastosowanie

« Przejdź do listy artykułów

Maty dezynfekcyjne to wysokiej jakości produkty wielorazowego użytku, które są nasączane specjalnymi środkami odkażającymi. W artykule wyjaśniamy, jakie zastosowanie mają takie maty oraz wskazujemy, czym warto kierować się przy ich zakupie. Zapraszamy!

Przed czym chronią maty dezynfekcyjne?

Maty dezynfekcyjne chronią teren przedsiębiorstwa lub gospodarstwa, a także wnętrza budynków przed szkodliwymi mikroorganizmami: bakteriami, wirusami, drobnoustrojami. Dlatego tak ważne jest dezynfekowanie zarówno podeszw butów, jak i kół pojazdów, które wjeżdżają na teren zakładu lub gospodarstwa. Z drugiej jednak strony maty pozwalają odkazić obuwie pracowników oraz opony aut opuszczających przedsiębiorstwo, więc chronią również świat zewnętrzny. Ma to duże znaczenie między innymi w przypadku firm, które specjalizują się w zwalczaniu chorób zwierząt hodowlanych.  

Kto powinien stosować maty dezynfekcyjne?

Maty dezynfekcyjne stosuje się w celu zachowania optymalnej sterylności w przemyśle spożywczym, hodowli przemysłowej oraz w gospodarstwach hodowlanych i rolnych. Stanowią niezbędny element wyposażenia w firmach, które zajmują się profesjonalnym zwalczaniem ASF oraz wirusa ptasiej grypy. Maty pokryte środkiem odkażającym skutecznie oczyszczają obuwie, a także opony samochodów osobowych oraz ciężarowych (maty wjazdowe). Więcej informacji umieściliśmy w artykule: „Dezynfekcja wjazdowa – na czym polega?”

Maty dezynfekcyjne – skuteczność użytkowania  

Odpowiednio stosowane maty dezynfekcyjne są niezwykle skuteczne. Kluczem jest jednak korzystanie z nich w prawidłowy sposób. Pracownicy przedsiębiorstwa, w którym są maty, powinni zostać poinformowani o funkcji, jaką pełnią maty oraz przeszkoleni z ich użytkowania. Znaczenie ma również dopasowanie mat do potrzeb przedsiębiorstwa.

Jak dopasować maty od potrzeb przedsiębiorstwa?

Decydując się na zakup mat dezynfekcyjnych, watro odpowiedzieć na kilka pytań:

  1. Jakie ma być zastosowanie mat?
  2. Czy maty będą służyły tylko do chodzenia, czy będą po nich jeździły pojazdy?
  3. Gdzie będą umieszczone maty?
  4. Jak duży ruch panuje w miejscu, w którym zostaną położone maty?

Rodzaj oraz rozmiar maty mają kluczowe znaczenie dla prawidłowej dezynfekcji. Na rynku są dostępne maty dezynfekcyjne przejazdowe dłuższe od standardowych mat, które skutecznie oczyszczają koła samochodów. W przypadku miejsc, w których przemieszczają się wyłącznie ludzie, mata powinna być na tyle długa i szeroka, by można było postawić na niej kilka kroków. Co więcej, należy wybrać taki rozmiar, by szczelnie wypełniała przestrzeń podłogi na przykład w przejściu, a jej ominięcie lub przeskoczenie nie było możliwe. W przypadku mat dezynfekcyjnych zarówno ułożenie i użytkowanie, jak i eksploatacja mają kluczowe znaczenie.

Eksploatacja, mat a ich skuteczność

Po pierwsze zarówno powierzchnia maty, jak i przestrzeń wokół niej powinny być utrzymane w czystości. Im więcej zabrudzeń na macie, tym mniejsza skuteczność produktu. Co więcej, należy dbać o utrzymanie odpowiedniej wilgotności maty. Optymalny poziom to taki, gdy mata nie jest ani sucha, ani śliska. Po drugie, należy używać odpowiedniego środka do dezynfekcji i umiejętnie dozować jego ilość. Maty są wielorazowego użytku, co oznacza, że klienci samodzielnie polewają je płynem. Stosowanie nieodpowiedniego preparatu będzie miało wpływ na skuteczność procesu dezynfekcji oraz na żywotność maty. Ponadto, jeśli będzie za dużo środka, mata stanie się zbyt śliska, a jej użytkowanie – niebezpieczne. Warto również pamiętać, że mata powinna pozostać pusta – nie należy stawiać na niej pudeł, skrzynek, czy innych przedmiotów, tak by korzystanie z niej było komfortowe..

Maty dezynfekcyjne w Clean&Eco

W naszej ofercie są dostępne maty dezynfekcyjne  o różnym zastosowaniu. Oferujemy produkty, które sprawdzają się w różnych gałęziach przemysłu – wszędzie tam, gdzie wymagane jest zapewnienie odpowiedniego poziomu higieny. Zachęcamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą na profesjonalne maty dezynfekcyjne!