matka jest tylko jedna

Jak skutecznie zabezpieczyć powierzchnię schodów? - Polecamy wytrzymałe maty antypoślizgowe!

« Przejdź do listy artykułów

Schody zewnętrzne zawsze wymagają odpowiedniego zabezpieczenia, by korzystanie z nich było bezpieczne i komfortowe w każdych warunkach. Ważną kwestią jest ochrona przed poślizgnięciem. Jakie zabezpieczenia antypoślizgowe na schody warto wybrać, by były skuteczne?

Schody zewnętrzne – bezpieczeństwo użytkowania

Schody zewnętrzne to ważny element budynku i warto o tym pamiętać już na etapie ich projektowania. Dobrze wykonane schody pozwalają na przenoszenie obciążeń i swobodne przemieszczanie się – są po prostu wygodne w codziennym użytkowaniu. W polskim klimacie, w którym występują zmienne warunki atmosferyczne, duże znaczenie ma również materiał, jaki zostanie wykorzystany do pokrycia schodów. Odpowiednie będą trwałe płytki takie jak wytrzymała terakota, czy mrozoodporny matowy gres. W nowoczesnych projektach schody mogą zostać wykonane z betonu architektonicznego lub pokryte kostką brukową. Wybór materiału odpornego na mróz i śnieg, to połowa sukcesu. Należy również zadbać, by schody nie były śliskie niezależnie od pory roku i pogody. To kluczowa kwestia, jeśli chodzi o bezpieczeństwo ich użytkowania.

Co sprawia, że schody zewnętrzne stają się śliskie?

Śliskie schody mogą być prawdziwą zmorą nie tylko mieszkańców domów jednorodzinnych, ale również właścicieli biurowców lub firm. Każdy, kto choć raz musiał szukać ręką poręczy, gdy jego stopy straciły przyczepność, chroniąc się w ten sposób przed upadkiem, wie, jak wielki jest to stres. Dlatego tak ważne jest, by zdać sobie sprawę, jakie czynniki sprawiają, że schody stają się śliskie i niebezpieczne w codziennym użytkowaniu. Połączenie niewłaściwego materiału – rodzaju płytek, jakimi zostały wykończone schody i niesprzyjających warunków atmosferycznych, to najczęstsza przyczyna śliskiej powierzchni. Chociaż zimą ryzyko poślizgnięcia na schodach znacznie wzrasta, równie niebezpieczne są:

  • opady deszczu – mokre stopnie zawsze są śliskie,
  • brudne podeszwy butów, które tracą przyczepność,
  • skórzane podeszwy butów, które są bardziej śliskie niż te podzelowane,
  • zalegające na schodach liście.

Dlatego właściciel budynku, który chce zadbać o bezpieczeństwo osób korzystających ze schodów, powinien zatroszczyć się o czystość stopni oraz przygotować odpowiednie zabezpieczenia. Polecanym i skutecznym rozwiązaniem są nakładki antypoślizgowe na schody.

Profesjonalne zabezpieczenia antypoślizgowe na schody zewnętrzne

By schody były bezpieczne niezależnie od pogody, konieczny jest odpowiedni drenaż wody oraz ograniczenie kontaktu podeszew butów z powierzchnią schodów. Nakładki antypoślizgowe na schody zewnętrzne będą dobrym wyborem. Ich stosowanie pozytywnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa w domach jednorodzinnych, w biurowcach oraz w budynkach firmowych – wszędzie tam, gdzie koniecznie jest skorzystanie ze schodów. Profesjonalne nakładki są wykonane z materiału o powierzchni antypoślizgowej odpornego na ścieranie oraz uszkodzenia.

Na co zwrócić uwagę, wybierając nakładki antypoślizgowe na schody wewnętrzne?

Wysokiej jakości nakładki wyróżniają się:

  • łatwością i uniwersalnością montażu – można je dociąć do określonych wymiarów i założyć na różne powierzchnie takie jak: drewno, beton, płytki,
  • wytrzymałą warstwą amortyzującą wykonaną z odpowiednich materiałów (na przykład korundu),
  • wysoką odpornością na ścieranie i działanie czynników atmosferycznych,
  • wygodą czyszczenia – by nakładki dobrze spełniały swoją funkcję należy regularnie usuwać z nich zanieczyszczenia,
  • estetycznym wyglądem.

W Clean&Eco oferujemy nakładki na schody zewnętrzne. Antypoślizgowe właściwości produktów sprawiają, że są chętnie wybierane przez właścicieli budynków firmowych oraz domów. Klienci mogą wybrać: nakładki na krawędzie schodów, na całe stopnie oraz pasy. Wszystkie produkty są wykonane z korundu – trwałej mieszanki żywicy poliestrowej i włókna szklanego. Co więcej, klienci mogą wybrać nakładki w dowolnym kolorze z palety RAL – to sprawia, że można dopasować zabezpieczenia do schodów oraz do elewacji budynku w taki sposób, by całość prezentowała się estetycznie.

Odpowiednie zabezpieczenie stopni, by codzienne korzystanie z nich było bezpieczne i komfortowe, to obowiązek każdego właściciela budynku. Polecamy nakładki na schody antypoślizgowe, które są odporne na działanie czynników atmosferycznych i łatwe w utrzymaniu w czystości. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oferty Clean&Eco na profesjonalne zabezpieczenia na schody zewnętrzne.