matka jest tylko jedna

Jak najlepiej czyścić maty i wycieraczki – czyli słów kilka o wiosennych porządkach

« Przejdź do listy artykułów

Nadeszła długo wyczekiwana pora roku – wiosna, a wraz z nią wiosenne porządki. Wiosną warto odświeżyć także maty i wycieraczki, które po zimie wymagają szczególnej pielęgnacji. Jak wiadomo, maty wejściowe stanowią ochronę pomieszczenia przed brudem, błotem, piaskiem i kurzem, a także chronią podłogi przez zniszczeniem i zapobiegają poślizgnięciu. Po zimie w matach gromadzi się więcej zanieczyszczeń, dlatego tak ważne jest odpowiednie pranie naszej maty, by służyła nam długo i zachowała swoje właściwości. 

 

Szczotka, gąbka i odkurzacz piorący – czyli najprostsze sposoby na czyszczenie mat i wycieraczek

pranie mat wejściowych, pranie wycieraczek wejściowych

Najprostszym sposobem odświeżenia maty wejściowej jest jej upranie z użyciem środków piorących dostępnych w każdym sklepie budowlanym czy drogerii przy pomocy szczotki, gąbki czy ściereczki. Niestety jest to metoda mało skuteczna i dość pracochłonna. Nikt z nas nie lubi przecież szorować wykładziny czy maty, a efekt takiego prania rzadko jest zadowalający. Bardzo często firmy zajmujące się praniem mat stosują tzw. metodę ekstrakcyjną. Na takiej zasadzie działa większość odkurzaczy piorących. Oznacza to, że mata jest spryskiwana specjalną mieszanką środka piorącego i wody, a następnie środek ten wraz z rozpuszczonymi zanieczyszczeniami jest zasysany przez głowicę piorącą.

 

Choć pranie mat i dywanów za pomocą odkurzacza piorącego jest czasochłonne (trzeba dokonać czyszczenia wstępnego, następnie uprać matę oraz ją wypłukać i ponownie odessać brud dyszą ekstrakcyjną, a następnie odkurzyć dokładnie wyschnięty dywan), ma ono wielu zwolenników. Ekstrakcyjne pranie mat jest szczególnie polecane przez alergików oraz właścicieli zwierząt domowych. Zaletą tego typu odkurzaczy są także filtry wodne, które wyłapują zanieczyszczenia, drobinki kurzu, roztocza, a nawet zarodniki grzybów. Poza tym, odkurzaczem łatwo uprać nie tylko wykładzinę, matę, czy dywan, ale także tapicerkę samochodową czy obicie kanapy.

Pralka i pralnica – najlepszy sposób na czyszczenie mat i wycieraczek wejściowych

pranie maty wejściowej w pralce

Maty o niewielkich wymiarach np. 40cm x 60cm lub 70cm x 80cm, które są dostępne w ofercie Clean&Eco, każdy może w prosty sposób wyprać w zwykłej, domowej pralce. Jeśli są Państwo posiadaczami mat o większych wymiarach, warto powierzyć ich pranie zewnętrznej firmie. Clean&Eco zajmuje się również profesjonalnym praniem mat, dlatego zapraszamy do kontaktu wszystkich klientów z Łodzi i okolic.

 

Warto podkreślić, że nawet najlepszy odkurzacz piorący to nie to samo, co pralka czy pralnica, czyli pralka przemysłowa. W przypadku obiektów użyteczności publicznej, maty wejściowe, które się tam znajdują są szczególnie narażone na intensywne użytkowanie, a co za tym idzie brudzą się bardziej i częściej. Ważnym aspektem jest też ilość mat, jakie znajdują się w danym obiekcie, trudno jest sobie bowiem wyobrazić, żeby czyścić odkurzam piorącym maty znajdujące się na linii produkcyjnej jakiejś fabryki lub też wykładziny i maty znajdujące się w dużych, ekskluzywnych hotelach.

 

Na rynku profesjonalnych maszyn pralniczych jest dostępnych wiele modeli – od zwykłych pralnic, poprzez pralnico-suszarki, aż po pralnico-wirówki, a także pralnico-wirówki z barierą higieny. Jeśli posiadasz firmę, a w niej wiele mat, zakup pralki przemysłowej będzie strzałem w dziesiątkę! Nowoczesne pralnice to ekologiczne urządzenia, a ich zakup z pewnością się zwróci. Są one dostosowane do prania dużych gabarytowo mat lub wykładzin, a ich obsługa nie sprawia trudności. Dodatkowym atutem tego typu urządzeń jest to, że firmy, które zajmują się ich sprzedażą i montażem, bardzo często udzielają wieloletniej gwarancji oraz bezpłatnie serwisują pralnice.

Najważniejsze zalety regularnego prania mat wejściowych i wykładzin

Regularne pranie mat wejściowych, wycieraczek i wykładzin firmy Clean&Eco ma wiele zalet, oto najważniejsze z nich:
1. Piorąc maty i wycieraczki wydłużamy ich użytkowanie nawet do 10 lat!
2. Pranie odnawia w 100% absorpcję mat, dzięki czemu lepiej i efektywniej nam służą.
3. Pranie powoduje, że maty odnawiają swoje właściwości antypoślizgowe i pierwotny kształt.
4. Piorąc wycieraczki i maty dbamy o środowisko naturalne i zrównoważony rozwój swojej firmy – nie musimy kupować wciąż nowych mat, oszczędzamy czas i pieniądze.

 

Pamiętajmy, że brak dbałości o maty powoduje, że osadzające się w nich resztki brudu ulegają utlenieniu, a po jakimś czasie mogą utworzyć na powierzchni maty zbitą, twardą powłokę, która stanie się naprawdę trudna do usunięcia. Systematyczna pielęgnacja wykładzin, mat i dywanów przy pomocy profesjonalnych urządzeń to wydatek, który się opłaca – zarówno nam, jak i środowisku naturalnemu.